Nedovol nikomu, aby ti zabránil uskutečnit tvé sny...

Bc. Michaela Palasová



Pitný režim ve sportu

Voda je jednou z nejdůležžitějšších žživin sportovní výžživy. Bez potravy můžže člověk přežžít několik týdnů, kdežto bez vody dokᾞe přežžít jen pár dní.

Nedostatečný příjem vody a nebo nadměrná ztráta vody pocením omezují schopnost maximálně využžít výkonnostní potenciál sportovce. Kažždé 1%, o které se snížží tělesná hmotnost v důsledku ztrát tekutin, znamená zhorššení výkonnosti o 2%. V extrémních podmínkách způsobuje nedostatečný příjem tekutin mnohá zdravotní rizika.

Pitný režim představuje příjem tekutin před začátkem pohybové činnosti, v průběhu a nebo po skončení pohybové činnosti. Doporučuje se pít tolik, aby se nahradila energie, která se spotřebuje při sportovním výkonu. Tato spotřeba je rozdílná pro rekreační sportovce a pro výkonnostní sportovce.

Při pohybové aktivitě rekreačního sportovce v trvání 4-5hodin týdně, představuje jeho denní spotřeba energie 250kcal. Kdežžto výkonnostní sportovci spotřebují v průběhu jednoho zápasu 1500-9000kcal.

Pitný režim ve sportu

Pitný režžim před tréninkem

Užž před tréninkem je třeba myslet na dostatečné zavodnění organismu. Přesné množžství tekutin, které by se mělo vypít, závisí na velikosti těla a na tom, kolik tekutin dokើe žžaludek pohodlně přijmout. V začátcích pohybové činnosti se doporučují pít izotonické, hypotonické a nebo dokonce i minerální vody.
 

IZOTONICKÉ NÁPOJE

Nejvhodnější složžení izotonických nápojů představuje 0,4g sodíku /litr s obsahem sacharózy od 6 do 8 %. Takové složžení nápoje umožžňuje rychlou rehydrataci. Izotonické nápoje light mají snힾený obsah sacharidů, čímžž je snížžená jejich energetická hodnota.

HYPOTONICKÉ NÁPOJE

Minerální vody:

Jsou silně hypotonické. Tyto nápoje se vstřebávají poměrně dlouho, cožž je způsobené velkým množžstvím sodíku. Jsou tedy sp횹e vhodné pro rekreační sportovce.

Nealkoholické pivo:

Je lehce hypotonické. Obsah sodíku a sacharidů je téměř srovnatelný s izotonickými nápoji light. K pozitivním účinkům patří lepšší chuť, která drើdí k pití a tím příznivě ovlivňuje rehydrataci. Nevýhodou je vššak diuretický účinek.

Zpravidla by se mělo vypít nejméně 0,5litru tekutin do dvou hodin před výkonem. To zajistí organismu dostatek času na vyloučení přebytečných tekutin. 5-10min před tréninkem by se mělo vypit nejméně 1-2dl vody a nebo sportovních nápojů. Tyto tekutiny jsou potřebné pro doplnění ztrát vzniklých pocením.

Pitný režžim během výkonu

Při náročných výkonech se v ideálním případě doporučuje vypít zhruba 0,5litru tekutin kažždých 15-20min. Kažždý nápoj určený pro doplnění tekutin během výkonu, by měl být dobrý, aby stimuloval sportovce pít víc. Také by měl nahradit ztracené tekutiny, dodat energii svalům a udržžet normální hladinu cukru v krvi, protožže tím zabezpečí energii pro optimální činnost mozku.

Po 60 ažž 90minutách činnosti

Po 60 ažž 90minutách činnosti, kdy se nepoužžívá pevná strava , se doporučují pít hypertonické (sacharidové) nápoje. Tyto nápoje zajišťšují obnovu energetických zdrojů v průběhu krátkého času.

HYPERTONICKÉ NÁPOJE

Nealkoholické nápoje:

Jsou to různé limonády, ovocné šštávy, apod. Tyto nápoje, obsahující poměrně velké množství sacharidů, vyvolávají sekreci vody v tenkém střevě. To způsobuje pokles míry vstřebávání vody a tím vyvolání pocitu žžízně. Tyto nápoje často obsahují kofein, který působí diureticky.

Doplnění tekutin po sportovním výkonu

Po sportovním výkonu je doplnění tekutin zvlᚹtě důležžité, protožže dochází ke zhušštění krve (hemokoncentraci) a moči (zadržžují se tím v těle i odpadní látky). K úplné obnově tělesných tekutin jsou vhodné vššechny nealkoholické a bezkofeinové nápoje.

V normálních klimatických podmínkách by tedy měl intenzivně trénující sportovec - vytrvalec, denně vypít nejméně 3-4l tekutin. Skutečné potřebné množžství tekutin se dá jednodušše kontrolovat tak, žže se změří denní množžství vyloučené moče, které by mělo mít nejméně 1l.

Vššeobecně je účelné potřebné velké množžství tekutin přijímat v malých dávkách a s krátkým odstupem, aby se zabránilo nepříjemným pocitům v žžaludku, a tím zhorššení sportovního výkonu.

Vžždy by se mělo pít dřív, nežž se přihlásí žžízeň. Protožže ve chvíli, kdy mozek vysílá informace o žízni, můžžete užž ztrácet 1% tělesné hmotnosti, cožž u osoby, která vᾞí 75kg představuje 0,75l tekutin. Ztráty 3% hmotnosti můžžou výrazně zhorššit výkon.