Nedovol nikomu, aby ti zabránil uskutečnit tvé sny...

Bc. Michaela Palasová



Problémy, které mohou mít souvislost s nedostatečným množžstvím tuků ve stravě

- suchá, loupající se pokožžka
- sklon k ekzémům a kožžním chorobám
- slabé nehty
- suché vlasy bez žživota
- předčasné vrásky
- ztuhlé a bolavé klouby
- velmi studené nohy a ruce
- vysychání pochvy
- trvající virová onemocnění
- předmenstruační syndrom

Tuky

Tuky z chemického hlediska

Tuky jsou po chemické stránce sloučeniny mastných kyselin s glycerolem. Jejich navázání se děje tzv. esterickou vazbou mezi -COOH skupinou organické kyseliny a HO- skupinami na glycerolu (za odštěpení molekuly vody). Tuky se navzájem lišší obsahem mastných kyselin. “Podle toho, s kolika mastnými kyselinami je glycerol esterifikován, rozliššujeme na mono-, di-, triaciglyceroly.“ V lidském těle je tuk uložen téměř výhradně v podobě triaciglycerolů (podkožžní tuk, svalová vlákna, orgánový tuk).“

Význam tuků

- energetická zásoba (tuk uložžený v podkožžním vazivu sloužží jako rezervní látka,která se při hladovění uvolňuje a spotřebovává)
- ochrana před ztrátami tepla (tuk je ššpatný vodič tepla čímžž chrání organismus před jeho ztrátami)
- stavební složka buněk (zvlᚹtě jejich membrán)
- rozpoušštědlo pro různé látky ( např. vitaminy rozpustné v tucích)
- z cholesterolu se tvoří steroidní hormony (uplatňují se jako chemické informační médium)

Energetická hodnota 1g tuku = 38,4 kJ. Je tedy dvojnásobná v porovnání se sacharidy a bílkovinami. Zároveň mají malou sytící schopnost. Z celkového denního množžství přijímané energie by tuky měly tvořit maximálně 30 %.

Přeměna tuků

„Tuky a látky tukům podobné , které se pomocí žluči vstřebávají do mízních a krevních cév, mohou být v těle zužitkovány různým způsobem. Jako látky bohaté na chemickou energii se mohou spalovat, a tak uvolňovat značné množství energie, kterou může tělo bezprostředně použít a přeměnit ji na práci. Pokud se však tuky přijaté v potravě nespálí, ukládají se v těle jako rezervní tuk, zvláště v podkožním vazivu a kolem orgánů v břišní dutině. Tímto způsobem si tělo vytváří zásoby energie , které používá v době hladovění nebo podvýživy.Z tuků se dále mohou vytvářet látky podobné nebo i komplikovanější sloučeniny, jako je cholesterol, lecitin atd.“