Nedovol nikomu, aby ti zabránil uskutečnit tvé sny...

Bc. Michaela Palasová



Doporučené množžství vitaminů

Vitaminy jsou potřebné v malých množžstvích - do 10 mg/den. Výjimku tvoří pouze vitamin C, který je přiváděn v množžství 75-100 mg/den, vitamin E 10-20 mg/den a vit B3 15-20 mg /den.
Odborníci doporučují denní hodnoty žživin, které průměrný člověk získává ze své stravy. Jsou známé jako „referenční příjem žživin“ a určují množžství žživin dostačující pro 97% celé populace. Ve skutečnosti to znamená, žže tyto vědecky stanovené hodnoty byly více nežž dostatečné pro velkou větššinu lidstva. Individuální nároky kažždého jedince se vššak mohou trochu liššit.
Většší nároky mohou mít např. sportovci, těhotné nebo kojící žženy, kojenci, děti a dospívající, rekonvalescenti a staršší nebo nemocní lidé. Tito jedinci mají své specifické potřeby, které jsou důležžité pro jejich zdravý a tělesný vývoj.

Vitaminy

Význam a důležžitost vitaminů

Vitaminy jsou důležžité pro přeměnu základních látek: cukrů, tuků a bílkovin, a také pro energetický metabolizmus. Jsou podstatné pro zachování a ochranu žživota. Lidské tělo si větššinu vitaminů nedokើe samo vytvářet, s výjimkou vitaminu K a částečně vitaminů A a D; jsou proto důležžitou součástí našší stravy. Jediný vitamin K je syntetizován v tlustém střevě střevními bakteriemi Escherichia coli. Vitamin A můžže být vytvářen z karotenových prekurzorů, které jsou přiváděny potravou a vitamin D se vytváří fotochemickou reakcí z provitaminů v kůžži vlivem ultrafialového světla. Člověk je tedy závislý na příjmu vitaminů z různých žživočišných a rostlinných potravin.

Nedostatek vitaminů

Při nedostatku vitaminů vzniká tzv. hypovitaminóza, při úplné absenci avitaminóza. Vzácně se můžže vyskytnout i hypervitaminóza, a to pouze u vitaminů A a D.

Hypovitaminóza

Hypovitaminóza je chorobný stav způsobený částečným nedostatkem určitého vitaminu. Jedná se o lehčí formu avitaminózy. U nás se nejčastěji vyskytuje u lidí s nedostatečným stravováním (např. s poruchou příjmu potravy), alkoholiků a lidí s onemocněním trávicího ústrojí (malabsorpce).

Avitaminóza

Avitaminóza je chorobný stav vyvolaný naprostým nedostatkem určitého vitaminu. Můžže být např. způsoben jeho (dlouhodobě) nedostatečným přívodem, poruchou trávení, pošškozením střevní mikroflóry, poruchou žžláz s vnitřní sekrecí nebo jeho nekrytou zvýššenou potřebou (např. při podávání léků působících jako antagonisté vitaminů).

Název konkrétního typu avitaminózy je vytvořen přidáním přívlastku, který je shodný s deficitním vitamínem.
- nedostatek vitaminu A způsobuje nyktalopii (šeroslepost, noční slepota).
- nedostatek thiaminu (vitamínu B1) způsobuje beri-beri
- nedostatek niacinu (vitamínu B3) způsobuje pelagru
- nedostatek kobalaminu (vitamínu B12) vede ke zhoubné anémii (zhoubné chudokrevnosti)
- nedostatek vitaminu C způsobuje kurděje (skorbut)
- nedostatek kalciferolu (vitamínu D) způsobuje rachitidu (křivici)
- nedostatek vitaminu K způsobuje krvácení

Nadbytek vitaminů

Hypervitaminóza je onemocnění způsobené přílišš vysokou mírou nahromaděných vitaminů v těle organizmu. Týká se předevšším vitamínů rozpustných v tucích (A, D, E, K), které jsou ukládány v játrech a tělesném tuku a jejich dlouhodobá nadměrná koncentrace můžže způsobit např. toxicitu jater. Vitaminy rozpustné ve vodě tělo nepřechovává a jejich aktuální přebytek je vyloučen ledvinami, proto se u nich Hypervitaminóza projevuje jen minimálně.

Název konkrétního typu avitaminózy je vytvořen přidáním přívlastku, který je shodný s deficitním vitamínem (např. hypervitaminóza K apod.).

Hypervitaminóza A je toxická a způsobuje praskání a krvácení rtů a podrើděnost. Zvlášťš nebezpečná je u těhotných žžen, kde můžže způsobit poruchy vývoje plodu a malých dětí.

Hypervitaminóza D způsobuje odvápnění měkkých tkání, naruššení správného růstu a pošškození ledvin.

Hypervitaminóza E způsobuje přechodné žžaludeční potힾe a průjmy.

V Česku se avitaminóza vyskytuje zcela ojediněle, častější je její lehčí forma, tzv. hypovitaminóza.

Použžité zdroje: Jídlo jako jed, jídlo jako lék/ Reader’s Digest Výběr/ Fyziologie/ Richard Rokyta a kol./ https://cs.wikipedia.org